بایگانی: ‘فنگ شوئی’

۷-فنگ شوئی

سه شنبه, ۳۰ آبان, ۱۳۹۱

 

 

اکثر مطالب این پست رو از کتاب طراحی نظم گرفتم.

نوشته:کارن کینگستون

ترجمه:گیتی خوشدل

                                                                               ♣انباشتگی

بسیاری از افرادی که درباره فنگ شوئی مطالعه میکنن هیجان زده میخوان بی درنگ اصول اون رو به اجرا دربیارن.بی آنکه دریابند نخست باید خود را از هرگونه انباشتگی و درهم ریختگی رها کنن.

مثلا میشنون که میتونن در گوشه مربوط به توانگری آیینه ای بیاویزند تا ثروت را به سوی خود جذب کنند ولی اگر آن ناحیه آکنده از انباشتگی یا درهم ریختگی باشد آنوقت چه پیش می آید؟…قرار دادن آیینه در آن گوشه احتمالا به جای حل مشکل معضلات مالی آنها را دوچندان خواهد نمود.

هدف اصلی رهایی از انباشتگی ودرهم ریختگی است.زیرا این اصل پایه واساس فنگ شوئی وطراحی نظم می باشد.

پالایش مکان هنر پاک گردانیدن و تقدیس انرژیهای درون یک عمارت می باشد.

برای زندگی موثر لازمست که انرژی و نیروی حیات آزادانه در خانه و محل کارتان جریان یابد.

نخستین گام برای آزادساختن انرژی مسدودی که به مرور زمان در ساختمان جمع شده پالایش مکان میباشد.برخی افراد پالایش مکان را بخشی از برنامه تعمیر و نگهداری ساختمان خود ساخته اند.تافضای زندگیشان نیز مانند بخش فیزیکی آن دارای انرژی و نیرویی پاک و روشن باشد.

 

♠علل انسداد انرژی(که در پالایش مکان مورد بحث قرار میگیرند)

-آلودگی فیزیکی:

منظور هرگونه ناپاکی-دوده-چربی و خاک آلودگی یا مواد دلمه شده مانند خوراکیهای مانده یا چیزهایی که بوی نامطبوع تولید میکنند.انرژی پائین همواره پیرامون ناپاکی ها جمع میشود.

-انرژی ساکنان قبلی:

هرآنچه که در عمارتی رخ دهد در دیوارها و کف واثاثیه و اشیائ موجود در آن فضاضبط خواهدشد.وای آلودگیها بصورت لایه هایی روی یکدیگر قرار میگیردند.

با این تفاوت که نمی توانیم آنرا ببینیم.اگرچه به شیوه هایی ژرف بر زندگیمان تاثیر می گذارد.

بعنوان مثال-اگر به خانه ای نقل مکان کنید که ساکنین قبلی آن زندگی زناشوئی رضایتبخشی داشتند شما نیز در آن خانه ازنظر زناشوئی احساس رضایت خواهید داشت.حال آنکه اگر ساکنین قبلی به هر دلیلی انسانهای سعادتمندی نبودند انرژی آنها در ساختمان باقی مانده و باعث تکرار آن وقایع خواهد شد.

-انباشتگی و درهم ریختگی:

هرگونه بی نظمی و درهم برهمی یا نگهداری انبوهی از اشیائ غیرمفید در جریان داشتن آزادانه انرژی پیرامون یک فضا مانع ایجاد میکند.این امر نیز به نوبه خود در زندگی ساکنه آن مکان اغتشاش و گرفتگی ایجاد می کند.اگرچه آیین پالایش مکان به منظور پاک گردانیدن انرژی ساکنین پیشین میتواند درمدت چندساعت انجام پذیرد جنبه های نظافت و پالایش انباشتگی و درهم ریختگی آن شاید برای عده ای مستلزم زمانی طولانی تر باشد.

هرگاه جهان پیرامونتان را منظم می سازید درونتان نیز دگرگونیهایی پدید می آید.هر آنچه در پیرامونتان است(به ویژه خانه ای که درآن زیست می کنید)آئینه ای نمایانگر ضمیر درونتان است.از اینرو با ایجاد تغییر در خانه تان امکانات زندگی تان را نیز دگرگون میسازید.

واژه انباشتگی در فرهنگ لغت یعنی:”  مجموعه درهم ریخته و نامنظمی از اشیاء  ”

 

♠تقسیم بندی انباشتگی:

-چیزهایی که استفاده نمی کنید یا دوستشان ندارید.

-چیزهایی که که نامنظم ونامرتب هستند.

-اشیائ بسیار در محیطی کوچک

-هرچیز یا کار ناتمام

وقتی اشیاء شما درهم ریخته و آشفته میشوند رشته های پیوند دهنده میان شما و آنها مانند اسپاگتی های گره خورده می شود.

این امر در زندگیتان فشار و آشفتگی تولید میکند.حال انکه اگر جای دقیق هر شیء را بدانید در زندگیتان آرامش و رو شنایی پدید خواهد آمد.وقتی اشیاء جای مشخصی و مناسبی ندارند یا دارند ولی شخص انها رادر جای خود قرار نمیدهد در نتیجه بی نظمی ایجاد خواهد شد.

         آنگاه  احساستان اینست که اشیاء مثل قارچ از گوشه و کنار منزل سر بر می آورند.

منزل ما در واقع نمای بیرونی چیزی است که درونمان می گذرد.پس اگر نمای بیرونی خانه تان نامنظم باشد قطعا نوعی بی نظمی و درهم ریختگی درونی نیز وجود دارد. با جمع و جور کردن وساماندهی به بیرون درونمان نیز به سوی نظم و هماهنگی پیش خوهد رفت.

آنچه در منزلتان با انها کنار نیامده اید نمایانگر چیزهایی هستند که در زندگی تان با انها سازگاری ندارید.و این چیزها بطور مداوم انرژِی وجودتان را می مکند.

تعمیراتی که بطور مداوم توجهتان را به خود جلب می کنند مانند تعمیر کشو یا ابزاری که شکسته.تعمیر شیر آبی که چکه میکند.کارهای بزرگتر یمثل نقاشی ساختمان یا بازسازی.سرویس حرارت مرکزی.یا مهار کردن حیاط خانه که به جنگلی وحشی بدل شده است.هرچه بیشتر میزان این امور بیشتر باشد توان ادامه زندگی را در شما کاهش خواهد داد.

دکمه های افتاده ای که باید دوخت.تلفن هایی که باید زد.تماسها یا روابطی که باید قطع کرد و هزاران چیز ناتمام دیگر که اگر تمامشان نکنید یا با آنها کنار نیایید جلوی پیشرفت زندگی تان را می گیرند.حال اگر شما از ضمیر نیمه هشیارتان بخواهید میتواند به خوبی آنها را برایتان سرکوب یا متوقف نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۶-فنگ شوئی

دوشنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۹۱

 

  یین و ینگ

فنگ شوئی بر مبنای اصول یین وینگ بنا شده است.ایندو با هم یک چیز را میسازند و بقای هر کدام وابسته به دیگری می باشد.و ایندو نیروهای بنیادی طبیعت هستند.

در کنار انرژی ( چی ) دو نیروی یین و ینگ/روشنی و تاریکی  بصورت دو قطب متضاددر هستی وجود دارند.یین عنصر مونث و ینگ عنصر مذکر.وقتی باهم ترکیب شوند توازن تعادل و سازگاری در محیط حاکم خواهد شد.

یین و ینگ دو نیروی متضاد هستند که جهان هستی را تحت تاثیر خود قرار میدهند.

ماه کامل (ینگ) :

در این مدت زمان وقوع جرم و جنایات افزایش می یابد.میل به برقراری ارتباط در افراد بیشتر میشود(اجتماعی تر میشوند).میزان تصادفات و بروز خسارات رانندگی بیشتر می شود.

*اگر میخواهید مهمانی با شور و هیجان زیاد برگزار کنید زمان مناسبی است.

ماه نو(یین):

حالتی آرام دور از التهاب و روحانی حاکم میشود.

 

یین:

سمت سایه وار کوه-دره(مکانهای عمیق)-زمستان(سرماو رطوبت)-سالاد.میوه.غذاهای آبکی یا شیرین.نوشیدنی خنک.جهت شمال-ماه-جاذب-نرمی-زنانگی

ینگ:

سمت آفتابگیر کوه-ارتفاعات-تابستان(گرما)-غذای شور و خشک-سوپهای غلیظ-چای و نوشیدنیهای گرم-جهت جنوب-خورشید(مهمترین منبع انرژی)-دهندگی-سفتی-مردانگی-

نکته:

در باغچه های ژاپنی گیاه ینگ و آبنما یین محسوب می شود.

حیوانات مثل سگ-گربه-ماهی آکواریومی ینگ به حساب می آیند و باعث افزایش انرژی شنگ چی می شوند.

فضاهای ینگ:

فضاهای دارای لبه تیز.خطوط صاف.زوایای متعدد-سطوح فلزی مانند استیل.براق مانند شیشه-رنگهای روشن و تند

فضاهای یین:

فضاهای دارای سطوح خمیده و منحنی-زمینهای صاف-گیاهان گردو پهن برگ-پرده های بلند-کوسنهای بزرگ-رنگهای آرام و ملایم-استفاده از فرش

 

     *فضای زندگی بهتر است با توجه به شخصیت ساکنین در این زمینه تعدیل شود.*

 

اشخاص  یین:

خلاق-حساس-اندامی ظریف-دارای تصوری قوی.بنظر این افراد دیگران همیشه عجله دارند.

اشخاص ینگ:

هشیار-سریع-فعال-دارای تمرکز زیاد و دقت فراوان در جرئیات مسائل.بنظر ایشان افراد دیگر کند و تنبل هستند.

افرادی که پرخاشگر و عصبی هستند ینگ در آنها بالاست.

 

استفاده از متریال فلزی و رنگهای گرم در فست فودها برای خود داستانی دارد.رنگ گرم بکار رفته در دکور رستوران مارا جذب خود کرده و از طرفی چون اکثر مکانهای فست فود کوچک هستن متریال سرد فلز که آنرا در صندلیها یا رنگ نقره ای بکار رفته در دکور میتوان دید مارا بیقرار کرده و سریعا بعذ از خوردن غذا آنجارا ترک میکنیم.

عکس این قضیه را میتوان در رستورانهای سنتی و خانوادگی مشاهده کرد.استفاده از رنگهای گرم و متریال چوب در میز و صندلیهااعضای خانواده را که برای صرف غذا به رستوران رفته اند باهم صمیمی تر مینماید.

 

۵-فنگ شوئی

دوشنبه, ۸ آبان, ۱۳۹۱

                                                                         کی/چی/پرانا(qi-chi) 

در فلسفه و طب شرقی اعتقاد بر اینست که در کنار تمام جنبه های فیزیکی قابل لمس در زندگی مانند دیدن,چشیدن,بویایی و مزه ها یک جریان هشیار الکترومغناطیس وجود دارد بنام انرژی “چی”

چی  :         انرژی حیات بخش کیهانی است که به تمام موجودات زندگی میبخشد و دارای توان و قدرتی فوق العاده است.

تعریف دقیقی برای چی نمیتوان ارائه داد.با وجود اینکه نمی توان چی را مشاهده کرد ولی میتوان از روی تغییراتی که بوجود می آورد حضورش را درک ,تجربه وحس نمود.چی دارای ویژگی دهندگی و ذخیره کردن می باشد.

انرژی چی به وسیله باد به جریان درمی آید,درحالیکه آب زمین را آبیاری و تغذیه می کند.کوهها مکانهایی برتر جهت پناه دادن ما در برابر بادهای سهمگین میباشند.همه این عناصر نقش مهمی در زندگی ما ایفا میکنند.

فنگ شوئی حرکت انرژی چی را با برقراری توازن میان ویژگی های مونث یین و خصوصیات مذکر ینگ و ۵عنصر چینی مرتبط میسازد.

چی نیرویی است که موجودات زنده و غیرزنده را احاطه کرده است.چی دارای شکل وفرم نیست ولی در همه چیز حضور دارد.

چی مانند خون و نبض طپنده در پیکر تمام موجودات زنده جریان دارد.چی سازنده افکار,احساسات,باورها و برقرارکننده حیات در همه موجودات میباشد.

بین افکار و احساسات از یکسو وجریان چی از سوی دیگر یک اثر متقابل وجود دارد.بنابراین شکل جریان داشتن چی در سلولهای بدن بر نوع افکار واحساسات اثر دارد.متقابلا افکار و احساسات بر گردش چی در سلولها موثر است.

هر عاملی که نقل وانتقال چی را در بدن تسهیل کند دارای اثر شفابخش و متعادل کننده روی بدن فیزیکی و روحانی است.چی در بدن ما براحتی از عوامل خارجی تاثیر میگیرد.پوشیدن لباسهایی از الیاف طبیعی با لباسهایی از الیاف مصنوعی بسیار متفاوت است.

_عوامل موثر بر گردش چی در بدن هر شخص:

ساختار بنا

نوع پوشش و لباس

وضعیت روحی و احساسی افراد

آب و هوا و گستره جوعیتی محل زندگی

انرژی سایر افرادی که با او کار یا زندگی می کنند

نوع کار و عملی که در محیط کار و زندگی او انجام می شود

جریان چی برای هر بنا منحصر بفرد است و کیفیت آن در بنا بر سلامت روحی و فیزیکی ساکنین تاثیر دارد,مانند تفاوت در لباس-حس خوب یا بد ما از بودن در یک محیط

انرژی بناها درصد زیادی بستگی به نوع مواد سازنده,اشیائ موجود در ان و تعادل بین عناصر تشکیل دهنده بنا دارد.همچنین در اسباب و وسایل کاربردی بسته به این که چگونه محیط زندگی خود را بسازیم و از چه وسایلی استفاده کنیم میتوانیم جریان چی را تقویت ویا حتی تضعیف نماییم.

در فلسفه فنگ شوئی هدف اصلی برقراری جریان مناسب چی در محل کار و زندگی می باشد.چی در اطراف گیاهان و آبهای جاری دارای تراکم زیادی است,به همین خاطر در کنار جوی آب و آبشار احساس تازگی میکنیم.هوا مهمترین منبع انرژی چی در طبیعت میباشد.

ساده ترین ابزار برای داشتن ذهن و بدن سالم داشتن هوای تمیز و نفس کشیدن است.آنچه در اطرافمان جمع می کنیم سمبل و نشانه ایست از چیزی که در وجودمان است.در مجموع میتوان گفت که :

                           فنگ شوئی و طب سنتی هر دو یک هدف را دنبال میکنند  “سلامت انسانها”

هدف از تمامی توصیه ها و دستورات فنگ شوئی بدست آوردن انرژیهای مثبت است که در محیط اطراف ما وجود دارند که چنانچه عناصر محیط در هماهنگی  و یین و ینگ  در تعادل باشند,این انرژیها حاصل خواهند شد.

شنگ چی  :       انرژی مثبت طبیعت,عامل حیات و فراوانی

قانون کلی در طراحی بناها :

در طراحی هر بنایی این نکته بایستی اعمال شود که انرژی بتواند در فضا بچرخد از طرفی بتواند از سرعت خود بکاهد,در تمام محیط پرسه بزند و در عین حال به میزان لازم تجمع پیدا کند ولی حالت کهنه وانباشته پیدا نکند.

شارچی (چی بریده) :    حرکت شنگ چی با سرعت زیاد در مسیرهای طولانی تولید انرژی مضر و کشنده شارچی میکند.

خصوصیات شارچی :

حرکت باسرعت زیاد در خطی مستقیم

گوشه های تیز و زاویه دار در ایجاد آن نقش دارند

تجمع در جاهایی که یین و ینگ در تعادل نباشند

همانطور که وقتی آب در مسیر جریانش با یک مانع یا لبه تیز برخورد کند دچار چرخش میشود جریان چی هم مثل حرکت هوا,یا آب موقع برخورد با مانع باعث جریان شارچی میشود.

بخش مهمی از فنگ شوئی صرف منحرف کردن,حل کردن و ازهم پاشیدن شارچی می شود.حفاظت در مقابل شارچی باندازه تمام اصلاحات اهمیت دارد.

عوامل موثر در ایجاد شارچی :

طراحی و چیدمان نادرست بنا و اجزای درونی آن

انباشتگی بناها

نداشتن تهویه مناسب,نور خیلی زیاد یا کم,صداهای ناهنجار

اعمال ناپسند و ایجاد کننده بار منفی در فضا

چنانچه یک منطقه از شهر از وجود شارچی رنج میبرد نمود آن در خانه های محله بروز خواهد کرد,مثل محله های زاغه نشین.انرژی منفی و خراب باعث میشود تا یک محله فقیرتر و ناسالم شود.

۴-فنگ شویی

یکشنبه, ۲۳ مهر, ۱۳۹۱

فنگ شویی هنر تعیین و انتخاب مکان مناسب ساختمانهای مسکونی اداری ….وشیوه چیدن درست وسایل واثاثیه برای بردن بیشترین سود از انرژی به وجود آمده است.

هر روز تعدادزیادی از مردم خانه ای (خرید یا اجاره )برای سکونت خود انتخاب میکنند.چون خانه ها مکانهایی هستند که ما در آن عمر خود را سپری می کنیم.بنابراین مهم است که برای این بزرگترین سرمایه گذاری درانتخاب محل و نیز چیدن اشیائ و اثاثیه درون آن به شیوه ای مناسب آنگونه دقت شود که انرژی خوشبختی سلامتی و طول عمر  در آن جریان پیدا کند.از فنگ شوئی میتوانید برای انتخاب مکان مناسب خانه قبل از خرید یا اجاره آن استفاده نمایید ویا از آن در خانه ای که در حال حاضر در آن زندگی میکنید با ارزیابی ویژگیهای آن و دادن تغییرات لازم سود ببرید.تغییرات ساده ای چون جابجا کردن اثاثیه و گیاهان.استفاده از تزئینات متفاوت و تعویض پرده ها و رنگها می تواند خانه را در موقعیتی سازگار با انرژی ساکنان و صاحبان آن یعنی انرژی زندگی قرار دهد و موجب شود که از عناصر مثبت مملو گردد و زندگی ما در جهت بهبود تغییر یابد.

میتوانید کاهایی انجام دهید که اطمینان یابید ورودی اصلی به منزلتان جریان مثبت انرژی را به اقامتگاه شما وارد میکند.با استفاده از فنگ شوئی از ورود انرژیهای منفی به خانه و جریان یافتن آن درون خانه جلوگیری میشود.

فنگ شویی یعنی ایجاد تعادل و هماهنگی در جریان طبیعی انرژیهای پیرامونمان تا در زندگی تاثیراتی سودمند پدید آوریم.

ممکنست محلی که شما در آن زندگی می کنید یک اتاق کوچک اجاره ای باشد یا یک اتاق یا یک ویلای بزرگ با حیاط وسیع.

مهم اینست که از آنچه در اختیار شماست بهترین بهره برداری انجام شود. وتا حد ممکن محل خواب,نشستن,کار و مطالعه شما طوری تنظیم شود که بتوانید به واسطه زندگی در آن بنا آسایش و آرامش کافی داشته باشید و بدانید که جمع کردن چه چیزهایی به دورتان مشکل آفرین است,واضافه کردن چه چیزهایی میتواند حال شما را تغییر دهد.

انسان همیشه با خانه خود دارای ارتباطی خاص است.بناهای ساخت بشر بیان کننده خود او هستند.انسانها در زمانهای مختلف و بسته به نیاز خود بناهایی ساختند که فکر و اندیشه و آگاهی خودشان را با آنها بیان کردند.

بنا در نگرش فنگ شویی یک موجود زنده است.بنا هر شکلی داشته باشد مانند خود انسان است.دیوارها به مثابه پوست,اتاقها بمانند اندامهای بدن,در ورودی مانند دهان,و پنجره ها مثل چشمهای انسان هستند.

این دیدگاه به ما یاد میدهد که خانه و محل زندگی ما نیز ممکنست بیمارو آزرده  شود.همانطور که انسان بهنگام بیماری به درمان نیاز پیدا میکند,خانه های بیمار نیز به شفا نیاز دارند و فنگ شویی راهی برای شفا دادن محل کار و زندگی ماست.

کسانیکه این دیدگاه را درک کنند و با خانه خود مانند یک موجود زنده برخورد کنند,بهترین نتایج را از دستورات دریافت میکنند.

البته توجه باین نکته داشته باشید که فقط با اجرای دستورات فنگ شویی و عوض کردن محیط زندگی نمی توان به نتایج بزرگی دست پیدا نمود.وقتی کسی با درستی و صداقت کار و زندگی نکند,تمام این دستورات را تحت الشعاع قرار میدهد.

درست است که فنگ شویی قوانین واصول خاص خود را دارد ولی برای درک بهتر آن نباید فقط به ذهن خود اکتفا کنید.درک عمیق این دانش,نوعی درک قلبی است.

نتایجی که از فنگ شویی حاصل می شود برای هر شخصی نسبی است.ذر مورد شخصی تغییرات فنگ شویی می تواند در مدت کوتاهی بسیار موثر باشد و برای شخصی دیگر این اصلاحات تنها سنگهای اولیه بنای یک زندگی بهتر هستند.

فنگ شویی برای همه اثرگذار است,البته بستگی دارد که افراد چه توقعی از آن داشته باشند.همچنین باید توجه داشت که دریافت پاسخ مناسب از اصلاحات فنگ شویی به سپری شدن  زمان نیاز دارد.

هر بنا بسته به طراحی و عناصری که در آن استفاده شده است دارای انرژی خاصی است.میتوان نقاطی را در هر بنا پیدا کرد که نیاز به اصلاح داشته باشد.ایرادهای مختلف بنا باعث تاثیر جدی روی حال,احساس وسلامت ساکنین میشود.

فنگ شویی از بسیاری جهات مانند طب شرقی است با این تفاوت که توصیه های انجام شده در فنگ شویی به جای اینکه درباره افراد باشد در مورد فضای زیست افراد صدق میکند.

فنگ شویی با ایجاد تعادل در انرژی در محیط زندگی سبب میشود تا افرادی که در آنجا کار وزندگی میکنند سالم بمانند,واز خیر و برکت بیشتری در زندگی بهره مند شوند.

امروزه فنگ شویی در بخشهای مختلف کار و زندگی مورد استفاده قرار میگیرد.از طراحی بناهای مسکونی تا دکوراسیون و تزیین داخلی آنها.طراحی فضای سبز و طراحی فروشگاهها و شرکتها که در فنگ شویی تجاری مورد بحث قرار میگیرد.

اساس فنگ شویی الهام از طبیعت است.سادگی اصلی مهم در فنگ شویی است.امروزه ذر معماری و ساختمان سازی ما آنچه به چشم نمی خورد سادگی است.بسیاری از طراحیها,دکوربندیها و هزینه های هنگفتی که به قصد زیبا سازی بناها صرف میشوند نه فقط زیبایی بوجود نمی آورند بلکه ساختارهایی ناهنجار هستند و هدفشان تبدیل یک چیز به چیزی دیگر است که هم بی اصالت است و هم باعث از دست رفتن طبیعت بنا میشود.

ساخت و ایجاد چیزی که با طبیعت سازگار نیست خلاف این اصل , و مبارزه با طبیعت می باشد.حاصل این رفتار از دست دادن سلامت و بر هم زدن نظم طبیعت است که عوارض آن,هم بشر را تحت تاثیر قرار میدهد و هم به طبیعت آسیب وارد میکند.

نمودهای چنین رفتاری را میتوان در موارد زیر مشاهده نمود:

برهم زدن نظم طبیعت

واداشتن طبیعت به حرکتی خلاف خود

(هدف)نشاندن مهر و اثر انسان بر طبیعت

کاربرد این اصل در فنگ شویی,توجه به احکام و قوانین طبیعت در زمان طراحی بناها و استفاده از عناصر مختلف اما کاملا بجا و هماهنگ است,که هرچه ساخته میشود باعث برهم زدن محیط پیرامون خود نشود,چون در غیر اینصورت نمی تواند برای ساکنین آن زندگی خوبی به دنبال داشته باشد.

هدف فنگ شویی توانا ساختن ما به سازمان دادن خانه مسکونی مان است,به گونه ای که انرژی “چی” بتواند در خانه جریان یابد و در جایی راکد و محبوس نماند یا با سرعت از خانه دور نشود.

نتیجه مثبت فنگ شویی منزل آنست که می توانید آثار مثبت انرژی “چی” را در سراسر خانه منتشر کنید و به حداکثر برسانید,همچنین اثر منفی را دور کرده و از بین ببرید.

۳-فنگ شویی

یکشنبه, ۲۳ مهر, ۱۳۹۱

 

تاریخچه

بیان تاریخچه برای فنگ شویی کار ساده ای نیست چون فنگ شویی نگرشی به هستی است که برای شکل گیری آن به صورت امروزی چندهزارسال وقت صرف شده است.

از قرن۱۷ میلادی به تدریج فنگ شویی به صورت کاربردی مورد استفاده قرار گرفت واین روند تا اوایل قرن بیستم ادامه داشت.تازمانیکه حکومت کمونیستی در چین شکل گرفت و استفاده از آن دوباره ممنوع شد.

امروزه نمود فنگ شویی در تایوان و هنگ کنگ به مراتب بیشتر از چین دیده میشود.این دو کشور بر مبنای فنگ شویی بنا شدند.حاصل این ساخت و ساز برکت و زیبایی چشمگیر در مناطق میباشد.

علاوه بر این بعد از مدتی سنگاپور هم به جمع کشورهای استفاده کننده از فنگ شویی مدرن اضافه شد و باین ترتیب در جنوب شرقی آسیا چهره جدیدی از فنگ شویی پدید آمد.

آنچه بخوبی مشهود است رونق  افتصادی  در این مناطق میباشد.

 

۲-فنگ شویی

یکشنبه, ۲۳ مهر, ۱۳۹۱

 

مقدمه

فنگ شویی وطب چینی ریشه ای مشترک دارند چرا که هردو بر اساس شناخت سرشت طبیعت پایه ریزی شده اند.

این سزشت را “دائو ” می نامند که به معنی ” راه ” است.

راه طبیعت. قوانین نظم وشعور بزرگی که بر هستی حاکم است.راهی که شناخت و قرار گرفتن در مسیر آن برکت را به زندگی هدیه می کند وحرکت بر خلاف آن باعث بیماری فقر و آسیب زدن به طبیعت می شود.

درک فنگ شویی به احساس روان و ذهن بی قضاوت نیاز دارد.فقط باید قلب خود را  به روی آن باز کنید تا وارد زندگی شما شود.

هدف فنگ شویی نظم دادن به محل زندگی بر اساس قوانین دائو می باشد.نظمی که هدف آن سالم زیستن انسانها در محل زندگی و کارشان است.

 

۱-فنگ شوئی

دوشنبه, ۱۷ مهر, ۱۳۹۱

 

بررسی اجمالی:

فنگ شوئی یک نظام سنتی برای ایجادتعادل و هماهنگی بهتر میان انرژیهایی است که مارا احاطه کرده اند.

این فلسفه چینی معتقد است که نحوه چیدمان وسایل در پیرامون ما میتواند در جریان مثبت انرژی تاثیر مطلوب یا نامطلوبی روی سلامتی و دارایی های مادی و معنوی ما بگذارد.

از دیدگاه فنگ شویی با ایجاد تعادل میان ۵عنصر بنیادی(چوب-آتش-آب-زمین-فلز)میتوان نظم بیشتری را برای تغییر انرژی یک مکان ایجاد کردو با تقویت انرژی حیاتی مانع از نشر انرژیهای منفی و امواج مخرب شد.

در زیر به برخی از نکات فنگ شویی اشاره می شود که میتواند به بهبود جریان انرژی مثبت در محیط به شما کمک کند.

 

_فنگ شوئی توصیه نمیکند که قواعد آن مو به مو اجرا شود.این اصل را فقط در اتاقهایی بکار ببرید که فکر میکنید لازم است.

_بکارگیری فنگ شوئی به معنای اضافه کردن اشیای ساخت کشور چین به اسباب و لوازم خانه نیست.

_هر وسیله شکسته خراب و بی استفاده را بازبینی کنید وشهامت دور ریختن یا تعمیر مجدد آنرا داشته باشید.

هدایا  و وسایلی را که از آن خوشتان نمی آید در کمدهایتان انبار نکنید.کمترین ضرری که دارند اینست که بیهوده جا ومکان شما را اشغال میکنند.

_از بی نظمی بپرهیزید هوا را تهویه کنید و بطور مرتب خانه را نظافت کنید تا انرژی مثبت آزادانه جریان یابد.

هر روز پنجره های خانه را باز کنید و پرده ها را کنار بزنید تا نور آفتاب و هوای تازه وارد اتاق شود.اگر پنجره تان همیشه بسته باشد انرژی مثبت وارد اتاق نخواهد شد.ریه های ما برای سالم بودن به هوای تازه نیاز دارند.همچنین اگر یک اتاق خالی دارید همیشه آنرا دربسته وتاریک نگذارید زیرا اگراین شرایط طولانی شود انرژی منفی در اتاق باقی خواهد ماند.

_راهروهای تاریک و طولانی را روشن کنید در غیر اینصورت انرژی منفی در این راهروها باقی میماندومانع از ورود انرژی مثبت به داخل اتاقها میشود.بهتر است رنگ روشن و درخشانی را برای دیوارها انتخاب کنید و حتما از لامپهای هالوژنی یا نورافکن های کوچک چندجهته استفاده کنید.

_گیاهان وگلهای خاردار مانند کاکتوس و همچنین گلهای خشک انرژی منفی دارند  بنابراین در بیرون از منزل آنهارا نگهداری کنید.بجای کاکتوس از گلها وگیاهان نرم و زنده آویزها و  کریستال استفاده نمایید تمامی اینها خوش یمن هستند وانرژی مثبت را وارد فضای منزل شما میکنند.

_آیینه هارا در جایی قرار ندهید که تصویر قاب عکس گلدان یا دیواری سفید در آن منعکس شود.

_ورودی/فضای ارتباط مابین دنیای بیرون و  منزل گرم ونرم شماست.فضای ورودی را با گیاهان طبیعی بیارایید.آسانسورها و راه پله ها باید کاملا روشن باشند.جلوی درب ورودی منزل را تمیز نگه دارید.کفش و وسایل دیگر را جلوی درب ورودی نگذارید.زیرا با قرار دادن این وسایل مانع از ورود انرژی مثبت به داخل منزل خود خواهید شد.چنانچه فضای ورودی کوچک وتاریک است و نصب لوستر با کریستالهای کوچک با سبک وسیاق دکورشما همخوانی ندارد از لامپ هالوژنی استفاده نمایید.

بطور کلی فنگ شوئی انرژی محیط پیرامون شمارا متعادل ساخته ومحیط زندگی را بهبود می بخشد.

هزاران سال است که چینی ها برای هماهنگی/صلح و موفقیت از این علم بهره می برند.

 


| ترجمه به فارسی |